Kapitoly:
- Veda a výskum
- Informačná príprava
- Voľba výskumnej témy
- Premenné
- Hypotézy
- Výskumný súbor
- Hodnotné dáta
- Výskumné metódy
- Pozorovanie
- Dotazník
- Posudzovacie škály
- Interview
- Testy vedomostí a zručností
- Sociometria
- Sémantický diferenciál
- Experiment
- Spracovanie údajov
- Interpretácia údajov
- Odporúčaná literatúra

túto učebnicu
Charakteristika sociometrie
Každý človek potrebuje druhých ľudí, aby mohol existovať.
Jacob Levi Moreno (1934)
Sociometria je metóda na analýzu štruktúry sociálnej skupiny a jej dynamiky. Možno pomocou nej zisťovať interpersonálne vzťahy medzi členmi skupiny, postavenie jednotlivých členov v rámci skupiny (okrem iného možno spoznať aj vodcov
a okrajových členov), existenciu podskupín, súdržnosť skupiny ako celku a pod.
Zakladateľom sociometrie je lekár – psychiater Jacob Levi Moreno...

Jacob Levi Moreno (18.5.1889 Bukurešť, 14.5.1974 New York).
J. L. Moreno je zakladateľ sociometrie, sociodrámy a skupinovej psychoterapie. Keď mal štyri roky musela jeho rodina utiecť do Viedne, kde vyrástol, vyštudoval a neskôr pôsobil ako lekár. Už v mladosti ho zaujalo improvizované divadlo a všímal si kreativitu a spontánnosť detí pri hrách. Počas štúdia sa zaoberal okrajovými skupinami spoločnosti, neskôr pracoval v utečeneckom tábore. Jeho pozorovania ho priviedli k názoru, že medzi členmi skupiny sú isté vzťahy založené na sympatii alebo antipatii. Tieto zistenia tvoria základ jeho neskorších prác v sociometrii a psychodráme. Od roku 1925 pôsobil v USA. Tu sa venoval práci s deťmi, robil sociometriu, známe sú jeho výskumy vo väznici Sing Sing.

Moreno napísal základné dielo sociometrie: Who shall survive?
(1934)
V roku 1936 začal viesť psychiatrickú kliniku v Beacone, kde sa venoval rozvoju psychodrámy. Psychodrámu definoval ako metódu, ktorá v činnosti ukazuje pravdu duše s cieľom oslobodiť ľudskú spontánnosť a integrovať ju do ľudského života.
(Moreno, 1959).
Terapia v skupine so skupinou a pre skupinu vznikla z improvizovaného divadla a bola prvou skupinovou psychoterapiou. Jej cieľom je aktivácia a integrácia spontánnosti a kreativity.
(Moreno, 1959, s.34).